CHANGAMIRE HIP HOP AWARDS 5TH ANNIVERSARY : THE FULL WINNERS LIST-Zimmagazine

Here is the full list of winners from the Changamire Hip Hop Awards 5th Anniversary 2020 wich saw the like of TI GONZI , SELACTA BASE , STUNNER , KING 98 , HILLZY , AMARA BROWN , KIKKY BADASS AND many more acts share the spoils of the night and TI GONZI winning the most awards with 4.

1.BEST MALE

Takura
T Gonz
Stunner
Crooger
King 98 (S.A)
Asaph

Winner : T Gonz

2.BEST FEMALE

Shashl
Natasha Muz
Kikky Badass
Lua Peris (Gweru)
Cerise West
Tashamiswa

Winner : Kikky Badass

3.BEST NEWCOMER

Tanto Wavie
Benvolio R.T
King 98
Ishan
N.T.A
Hillzy

Winner : King 98

4.SONG OF THE YEAR

Gokamu – Coco WeAfrica
Zvemoyo – Takura
Famba murima – T Gonz
Kure – Ishan ft T Gonz
Mabazooker,Enzo nemaPumacol – T Gonz
Tungamirai – Crooger ft Bryan K

Winner : Ishan X T Gonz – Kure

5.BEST ALBUM

Ghetto Chronicles – Stunner
Francesca – King 98
Boo Tape 1 Mysteries of a toxic love – Benvolio R.T
Fresh Prince of Senga (Gweru) – Fetty Swazy (Gweru)
Something From Nothing – Dj Steers (Gweru)
Queen’s Speech – Natasha Muz

Winner : Stunner – Ghetto Chronicles

6.BEST FREESTYLE

Kikky Badass
Phreshy
Tashamiswa
Natasha Muz
Slinx
Blaq Diva Quin (Bulawayo)

Winner : Tashamiswa

7.BEST PRODUCER

Jamal
Dj Tamuka
Billberry
Chiwedah
Larynx (Byo)
GtBeats (SA)

Winner : gTBeats

8.BEST COLLABORATION

Tungamirai-Crooger ft Bryan K
Kure-Ishan ft T Gonz
Wacko -King 98 ft Nasty C,Layliz
Special meat- Tricky j ft Tehn Diamond
Tv room – Hillzy ft Gary Mapanzure
Huruwek- Stunner ft T Gonz

Winner : Crooger X Bryan K – Tungamirirai

9.CHANGAMIRE BIGGEST BOSSES

Donchichi (Gweru)
Lord Paul
Uncle Rolland
Chimpah
Power Circle
Lusha (Mutare)

Winner : Power Circle

10.Most Relavant Club DJ

Royal Djs
Raydizz
Dj Crocx (gweru)
Selekta Base
Dj Mutu (Gweru)
Dj Stavo

Winner : Raydizz

11.HIP HOP PERSONALITY OF THE YEAR

Stunner
Shashl
Dj Stavo
Kikky Badass
Ray Vines
Selekta Base

Winner : Shashl

12.BEST DANCE

Dony & Rony
Flip Floppers
Magnetic Force
Lisa Tanaka
D Boi Mash
Elpee Dual Choreography

Winner : Lisa Tanaka

13.BEST MODEL/VIXEN

Nazira
Lyndy
Natasha Andrews
Kayla
Yellow Chyna (Mutare)
Tatalisa

Winner : Nazira

14.BEST HIP HOP VERSE

Mabazooker 1st verse- T Gonz
Gokum 1st verse-Coco WeAfrica
Kure Last verse – T Gonz
Bho Zvekuti 1st verse -Tashamiswa
Shoko 1st verse -King 98 ft Exq
Don Gaya 1st verse-gTBeats

Winner : T Gonz – Kure Last Verse

15.BEST HIP HOP CHORUS

Rich Nusty- Milk the cows
Tanto Wavie- John Chibadura
Tashamiswa ft Asaph – Bho Zvekuti
Takura- Zvemoyo
Hillzy Ft Garry Mapanzure – TV Room
Ishan ft T Gonz – Kure

Winner : Coco WeAfrica – Gokamu

16. BEST CO-ORDINATED HIP HOP EVENT

Dj Stavo & Friends
Ivyson Tour
Francesca Album Launch
Legacy Tour
Benvolio RT Album Launch
Afternoon ChillOut (Gweru)

Winner : King 98’s Francesca Album Launch Party

17.BEST PERFOMANCE ACT

T Gonz
King 98
Alchemy
Kikky Badass
Natasha Muz
Ammara Brown

Winner : Alchemy

18.BEST HIP HOP GROUP/DUO

Motion Entertainment (Byo)
Team Bho
Young Games Entertainment
Extreme Ent (Selekta Base & Shashl)
Hillzy & Garry Mapanzure
Hip Hop YekuGhetto

Winner : Extreme Ent (Selekta Base & Shashl)

19.BEST ALTERNATIVE

Alchemy
Ninja kid
Legion
Ammara Brown
Garry Mapanzure
Coco WeAfrica

Winner : Ammara Brown

20.BEST BRAND SUPPORTING HIP HOP

Chicken Hut
Tecno Mobile
Impala Car Rental
Spinalong
Unplugged zw
Events Hub

Winner : Tecno Mobile

21.BEST DIASPORA

Mogba The Charmer (Dubai)
Yung Parker (China)
Hillzy (SA)
Benvolio RT (SA)
Fucci (China)
Briss Mbada (S.A)

Winner : Hilzy

22.BEST HIP HOP BRAND

Mahein Glam (Gweru)
Mukukuzvi
Dubbz Ent (Gweru)
Chasers
Empire 263
The Ninjas (Chinhoyi)

Winner : Cynthia Mahwendu’s Mahein Glam

23.BEST CLUB SUPPORTING HIP HOP

Club Connect (HRE)
Woods Sensation (HRE)
Pabloz (Gweru)
Bar Code (Mutare)
Pabloz (Harare)
Liquids (Masvingo)

Winner : Club Connect – Dj Fujee

24.BEST VIDEO

Don Gaya – gTBeats
Zindoga- Alchemy
Wacko – King 98 ft Nasty C & Layliz
Gokamu – Coco WeAfrica
Bata pasi – Kikky Badass
John Chibadura – Tanto Wavie

Winner : King 98 – Wacko X Nasty C & Laylizzy

25.MOST RELAVANT STUDIO

No Limits-Jamal
Young Games Ent-Quozor
Mula Nation-Scripmula
Millitary Touch-Dj Tamuka & Rodney
Big Bass Entertainment
VGM – Mars on the Beat

Winner : Millitary Touch – Dj Tamuka

26.BEST HIP HOP HUSTLE

Ray Vines
Mupsy (Gweru)
Selekta Base
Ric Chasers
Dj Stavo
Crooger
King 98

Winner : Selekta Base

27.BEST LYRICIST

Asaph
Sway The 3rd
Benvolio R.T
Trey XL
Hillzy
T Gonz

Winner : Asaph

28.BEST FASHION DESIGNER/ORIGINATOR

Dee Suits Studios
Nigel-Zim Apparels
Cynthia – Mahein Glam
Ric Chasers
Marshy-Wear Your Car
King Casheyz-Royal Blood

Winner : Ric Chasers

29.BEST UNDERGROUND

Funky Fresh
Dave The H town Mitch
Da Juice (lee Ivy)
K Slick
Chapter
Tiddy
Dj Scar
Rich Nusty
B Rock
Slinx

Winner : Chapter

30.PEOPLE’S CHOICE

Natasha Muz
Stunner
Crooger
Coco WeAfrica
Ti Gonz
Kikky Badass
King 98
Asaph
Hillzy
Takura

Winner : T Gonz

Honorary LifeTime Achievement Award : Aldrian “Beefy” Harrison

Guests Of Honour :

Taona “Teemak” Chipunza CEO of Teemak Promotions
&
Elisha “Lusha” Nyamundanda CEO of Alpic Gas & Ramdale Borehole Drilling

Leave a Response